Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Czerwiec - Samuel Friedrich Diez "Portret Charlotty Pruskiej" (XIX w.)

Foto

Czas powstania: 1850 r. 
Wymiary: wysokość - 24 cm, szerokość - 43 cm
Materiał i technika: akwarela

Portret wykonany przez Samuela Friedricha Dieza w 1850 roku przedstawia Charlottę, córkę Marianny Orańskiej, wypoczywającą w swojej willi Carlotta we Włoszech. Obraz wykonano techniką akwareli. Charlotta siedzi w fotelu, z książką na kolanach, zapatrzona w dal, lekko uśmiechnięta - zrelaksowana i spokojna.
Przez długi czas akwarela ta była uważana za portret samej Marianny, pokazanej przez artystę jako młoda, szczęśliwa kobieta (z jej biografii wiemy, że kilka miesięcy przed powstaniem portretu Marianna urodziła swoje najmłodsze dziecko, że była zakochana, a po rozwodzie uzyskanym w 1849 roku, uwolniona od nieudanego małżeństwa, dużo podróżowała). Wskazywałyby na to jej ubiór i fryzura: obszerna suknia w drobne prążki, z szeroką bertą i aksamitny żakiet oraz rozdzielone na dwoje, upięte włosy przyozdobione wstążkami - w ten sposób czesały się kobiety dojrzałe.
Tymczasem na portrecie widzimy osobę o twarzy dwudziestoletniej dziewczyny, pełnej młodzieńczego wdzięku i świeżości. I choć podobieństwo rodzinne może mylić, najbardziej prawdopodobne jest to, iż jest to córka Marianny - Charlotta. 
Fryderyka Luiza Wilhelmina Marianna Charlotta (1831-1855) była najstarszą córką Marianny i Albrechta. W 1850 r. w Charlottenburgu wyszła za księcia Jerzego, zyskując tytuł księżnej von Sachsen-Meiningen. W prezencie ślubnym otrzymała od matki willę „Carlotta” nad jeziorem Como we Włoszech. Po ślubie mieszkała z mężem w Berlinie, Poczdamie i Meiningen. Charlotta zmarła po urodzeniu czwartego dziecka, została pochowana w Meiningen. 
Na portrecie jej twarz emanuje niczym nie zmąconym spokojem, a wnętrze, na którego tle została przedstawiona, potraktowane niemal monochromatycznie, potęguje to wrażenie. Bardo mozliwe, iż jest to wnętrze wspomnianej willi "Carlotta". Kompozycja obrazu jest bardzo wyważona, statyczna, a kolory pastelowe i nieco przytłumione.

oprac. Adriana Mikołajczyk

 


Aktualności

Eksponat miesiąca - Pieniądz zastępczy, kolekcjonerski - miasta Nysa (XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA