Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska"

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja1
fotorelacja2
fotorelacja3
Wystawa czynna: 05.09.2014- 14.12.2014

Historyczny Górny Śląsk to zrośnięty od stuleci obszar, który w przeszłości znajdował się pod panowaniem sąsiednich państw - Polski, Czech, monarchii habsburskiej, a od XVIII wieku pruskiej - i z tego względu ukształtowany został w sensie kulturowym w szczególny sposób. Już u schyłku osiemnastego stulecia rozpoczął się tam proces industrializacji. W XIX wieku region ten stał się jednym z centrów przemysłowych państwa pruskiego.

Po upadku monarchii Hohenzollernów i odrodzeniu się państwa polskiego, na mocy traktatu wersalskiego - po plebiscycie przeprowadzonym przez ówczesne zwycięskie mocarstwa - w czerwcu 1922 roku Górny Śląsk został podzielony między Niemcy i Polskę.

Podczas II wojny światowej przemysł ciężki poniósł znaczne straty - liczne zakłady, ważne z punktu widzenia produkcji wojennej, zostały zniszczone w wyniku alianckich bombardowań, inne z kolei pozbawione wyposażenia, które zostało wywiezione do Związku Radzieckiego. Jednak duża część zakładów, przede wszystkim kopalnie i huty, bez większego uszczerbku przetrwała sześć lat wojny i czterdzieści lat socjalistycznej gospodarki planowej.

Pod koniec lat osiemdziesiątych na Górnym Śląsku nastąpiła pierwsza fala zmian strukturalnych - dość przestarzały przemysł ciężki musiał stawić czoła wyzwaniom wolnego i zglobalizowanego rynku. W wyniku zmian wiele przedsiębiorstw zostało zamkniętych, a setki tysięcy zatrudnionych w nich ludzi straciły pracę. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, pod naciskiem europejskiej polityki gospodarczej, likwidowano kolejne zakłady przemysłowe.

Po krótkim czasie od momentu zamknięcia wiele z tych nierzadko wyjątkowych obiektów zostało wyburzonych. Jednakże już w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się powolny proces zmiany nastawienia do dziedzictwa przemysłowego.

Wystawa „Struktura i architektura” prezentuje fotografie powstałych przed 1945 rokiem, istniejących do dziś obiektów architektury przemysłowej Górnego Śląska. Zdjęcia wykonane zostały przez berlińskiego fotografa Thomasa Vossbecka w ramach kilku sesji zdjęciowych w latach 2009 i 2010. Pokazują one unikalne, często już nieistniejące obiekty przemysłowe i ich niepowtarzalną estetykę. Impresje wizualne uzupełnione zostały przez kompozycje dźwiękowe Richarda Ortmanna z odgłosami górnośląskiego przemysłu i górnośląskiej codzienności.

Materiał prezentowany na wystawie powstał w ramach realizowanego przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie oraz inicjatywę Europareportage we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

Źródło: Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach,
wprowadzenie do katalogu wystawy.


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA