Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

"Absolwenci Carolinum - 400 lat"


Wystawa czynna:
12.04.2024-19.05.2024
Kuratorka: Ewelina Kwiatkowska
Wernisaż:  2 maja 2024, godz. 18.00

Wystawa jubileuszowa "Absolwenci Carolinum – 400 lat" zorganizowana z okazji obchodów czterechsetnej rocznicy powołania najstarszego kolegium jezuickiego na Śląsku, jest okazją do świętowania nie tylko jego bogatej historii, ale także pokazania dokonań twórczych wybranych absolwentów dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie.
Ekspozycja ma celu przybliżenie dziejów dawnego kolegium poprzez zachowane przedmioty – różnego rodzaju przyrządy naukowe, elementy rzemiosła artystycznego, fotografie, grafiki, obrazy oraz starodruki pochodzące z dawnego księgozbioru biblioteki „Carolinum”. Część historyczna została skonfrontowana z dokonaniami twórczymi dwudziestu absolwentów z ostatnich czterdziestu lat obejmując malarstwo, rzeźbę, fotografię i projektowanie graficzne.

Artyści biorący udział w wystawie: Barbara Białogłowicz-Barcik, Piotr Białogłowicz, Małgorzata Borek, Katarzyna Cerazy, Barbara Chomiczuk-Sroka, Sophie Eusèbe, Malwina Furtan, Joanna Hulajko-Pohl, Monika Kamińska, Joanna Monasterska, Beata Mycek – Chmielewska, Piotr Opałka, Jerzy Palacz, Dorota Radomańska, Piotr Romiński, Ireneusz Szandała, Natalia Tarnawa, Iwona Terlecka, Elżbieta Tomczyk-Kubiszyn, Tomasz Zaleski.

Ewelina Kwiatkowska - kuratorka wystawy


Barbara Białogłowicz-Barcik (ur. 1972 r.)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie.
W latach 1991-1993 studiowała kulturę i cywilizację Francji w Institut de la Langue Française w Paryżu. Po powrocie do Polski studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, dyplom w 1998 roku. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ukończyła edukację plastyczną w pracowni prof. Adama Brinckena (dyplom z wyróżnieniem w 2018 roku). W 2020 roku obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Sprychy również w krakowskiej ASP. Uprawia malarstwo sztalugowe. Realizuje zajęcia z plastyki w klasach I-VII. Prowadzi również zajęcia językowe oraz autorskie warsztaty artystyczne z dziećmi i młodzieżą rozwijające wyobraźnię twórczą i kreatywne myślenie. Tematyka warsztatów oparta jest o wybrane zagadnienia z historii sztuki. Współpracuje z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Alwerni, Klasztorem OO. Bernardynów w Alwerni oraz ze Stowarzyszeniem Pro Bono. Uczestniczka plenerów artystycznych. Członek NGA. Mieszka i pracuje w Alwerni pod Krakowem.


Piotr Białogłowicz (ur. 1975 r.)
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Przed rozpoczęciem studiów na ASP w Krakowie, studiował u Prof. Stanisława Białogłowicza już od najmłodszych lat, by w 1995 roku podjąć studia malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w 2001 roku, w pracowni prof. Leszka Misiaka. Od tegoż roku samodzielna praca twórcza. Uprawia malarstwo sztalugowe i fotografię. Autor wystaw indywidualnych oraz wystaw zbiorowych w Berlinie, w Polsce i za granicą. Prace w zbiorach prywatnych i instytucjach w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Berlinie. Od 2012 roku prowadzi zajęcia w Jugend im Museum w Berlinie. Jugend im Museum to stowarzyszenie, którego statutowym celem jest sukcesywne zapoznawanie dzieci i młodzieży ze zbiorami berlińskich muzeów oraz realizację szerokiej gamy zajęć i warsztatów twórczo-artystycznych. W ramach tychże zajęć jest odpowiedzialny za opracowanie koncepcji kursu, planowanie, organizację i wdrażanie zróżnicowanych form edukacyjnych w różnych muzeach.



Małgorzata Borek (ur. 1965)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie.
W 1993 roku uzyskała dyplom w pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak i w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Gieragi w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dziś Akademia Sztuk Pięknych). W latach 1992 - 2010 związana z działalnością Międzynarodowego Muzeum Artystów w Łodzi, w którego ramach uczestniczyła w kilku edycjach międzynarodowego projektu Konstrukcja w procesie, między innymi w Izraelu, w Australii i w Łodzi. W 2006 r. została asystentką prof. Henryka Hoffmana w pracowni podstaw kompozycji w ASP w Łodzi. Obecnie zajmuje stanowisko adiunkta w tejże pracowni na wydziale Sztuk Pięknych. Jako artystka zajmuje się malarstwem i instalacją. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą.



Katarzyna Cerazy (ur. 1978)

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie oraz Wydziału Architektury Wnętrz w Gdańsku 2004. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, malarstwem i ilustracją książek dla dzieci. Od 20 lat pracuje jako projektantka i artystka, współpracując przy projektowaniu przestrzeni komercyjnych i prywatnych. Bogate doświadczenie zawodowe zdobywała od 2005 r. w Barcelonie projektując wnętrza w pracowni Ujo and Partnera dla takich marek jak Bulgari, Cartier, Carrera y Carrera, a następnie w Polsce projektując przestrzenie i tapety wielkoformatowe dla: CH Forum Koszalin, CH Forum Gdańsk, Atrium Promenada Warszawa, CH VENEDA Łomża, Hotel Antares Gdynia, CH Alfa w Gdańsku. Od 2011 roku zilustrowała również wiele książek dla dzieci dostępnych w księgarniach w całej Polsce, z których ostatnia „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” Adama Mirka wygrała nagrodę Bestsellery Empiku oraz Plebiscyt Lubimyczytać.pl Współpracowała z takimi Wydawnictwami jak: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Nowa Baśń, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Wydawnictwo Akapit Press, Wydawnictwo Siedmioróg.


Barbara Chomiczuk-Sroka (ur.1956)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. W 1989 r. uzyskała dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego PWSSP w Poznaniu. W Okresie od 1983 do 2009 r. pracowała jako nauczycielka rysunku i malarstwa w Państwowym Ognisku Plastycznym w Nysie. Od roku 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wyróżniona odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury (2000), natomiast w roku 2006 została nominowana do Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Tworzy obrazy olejne, akwarele pastele, będące jej pasją.


Sophie Eusèbe (ur. 2007)
Uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Urodziła się w 2007 r. w Ambilly we Francji, obecnie mieszka w Nysie. Interesuje się malarstwem i rysunkiem.


Malwina Furtan (ur.1983)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego "Carolinum" w Nysie. W roku 2009 ukończyła stacjonarne studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (kierunek: Architektura i Urbanistyka). W latach 2008-2009 współpracowała z Urzędem Miejskim Wrocławia, opracowując graficznie kampanie społeczne. W latach 2011-2017 tworzyła autorską pracownię projektowania wnętrz i brandingu. Od 2022 roku jest Prezesem Zarządu Fundacji "PO NIEBIE PO ZIEMI". Współpracuje z wrocławskimi organizacjami i instytucjami na rzecz promowania wartości chrześcijańskich, szczególnie przez sztukę oraz wspierając działania charytatywne (licytacje). Tworzy autorskie akwarele, plakaty oraz warsztaty artystyczne dla dzieci. Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Mieszka we Wrocławiu.


Joanna Hulajko-Pohl (ur. 1974)

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. W roku 1998 ukończyła Pedagogikę Oświatowo Artystyczną na Uniwersytecie Opolskim. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Szkołach Podstawowych, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowym Domu Samopomocy. Aby poszerzyć swoją wiedzę i wachlarz umiejętności ukończyła liczne kursy specjalistyczne: TUS- trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się; Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualne; Radzenie sobie ze stresem i emocjami; Prowadzenie treningów umiejętności społecznych w zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych; Instruktor Terapii Zajęciowej; Trening uważności - Mindfulness. Aktualnie prowadzi zajęcia z osobami dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie oraz zaburzonymi psychicznie.


Joanna Monasterska (ur. 1952)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. W latach 1976-1981 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom z grafiki i malarstwa w pracowniach J. Świderskiego i W. Kuntza. W 1989 roku wyjechała do Bedford w Westchester County (USA), gdzie przez dwa lata uczyła się i pracowała w Beauty Spa Coco Chanel, od tego momentu rozwija swoją pasję zajmując się stylizacją, wizażem i wizerunkiem. Przez 20 lat współpracowała ze Studiem Zdrowia i Urody w Krakowie. Od ponad 15 lat wykłada Stylizację i Estetykę w krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na Wydziale Kosmetologii. W latach 1996 - 2010 współpracowała z TVP Kraków oraz z TVN Kraków. Od 2000 roku współpracuje z warszawską firmą reklamową BOOM, tworzyła też aranżacje i projekty dla krakowskiej firmy eventowej Simposium Cracovience. Od 2016 roku prowadzi warsztaty plastyczne i z wizerunku w Centrach Aktywności Seniora.
Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Nyskiej Grypy Artystycznej. Od pierwszej indywidualnej wystawy w 1980 w Fayetteville w Stanach Zjednoczonych wystawia regularnie w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się między innymi w Anglii, Austrii, w Australii, w Chinach, w USA, Niemczech, we Francji i w Polsce.


Beata Mycek – Chmielewska (ur. 1968)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Studiowała w Instytucie Sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej) na kierunku edukacji artystycznej. Dyplom z grafiki obroniła w 1995 roku. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1997 roku jest członkinią Nyskiej Grupy Artystycznej. Brała udział w wielu wystawach w Polsce, Francji, Niemczech i Czechach.


Jerzy Palacz (ur. 1960)
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Austrii. Studiował na Akademii Filmowej w Wiedniu, na Wydziale Operatorskim. Od 1990 roku pracuje jako autor zdjęć przy różnych nagradzanych międzynarodowo filmach fabularnych i dokumentalnych. Współpracował z reżyserami takimi jak: Pol Cruchten, Ulrich Seidl, Gustav Deutsch, Goran Rebic, Florian Flicker, Bady Minck, Eric Caravaca. Pracował w wielu innych krajach m.in. w Luxemburgu, Niemczech, Francji, Gruzji, Rosji, Ukrainie, Kanadzie, Jugosławii. W 2014 roku otrzymał Austriacką Nagrodę Filmową za "Shirley, Wizje Rzeczywistości" w kategorii Najlepsza Kamera. Jest członkiem Europejskiej i Austriackiej Akademii Filmowej, Austriackiego (AAC) i Polskiego (PSC) Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.


Dorota Radomańska (ur. 1983)
Absolwentka I Liceum ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego “Carolinum” w Nysie. W 2003 roku ukończyła studia na Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, w 2011 roku Informatykę na Wydziale EAIiE, tamże. Pracowała w firmach takich jak: IBM, Opitz Consulting oraz The Workshop. Aktualnie jest fotografką i właścicielką studia fotograficznego (dodekstudio.com). Mieszka i pracuje w Hiszpanii.



Piotr Romiński (ur. 1967)
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej, aneks z zakresu konserwacji ceramiki w pracowni prof. Stanisława Szyby. Obronił doktorat z zakresu konserwacji i restauracji ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, promotor prof. Henryk Stoksik. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na wydziale Ceramiki i Szkła w Katedrze Konserwacji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła. Zajmuje się ceramiką unikatową, rysunkiem, fotografią, konserwacją obiektów ceramicznych zarówno archeologicznych jak i nowożytnych, kopią wyrobów ceramicznych, odtwarza dawne sposoby wypału ceramiki miedzy innymi piec raku, piec papierowy, piec węgierski, wypały w piecach plenerowych, oraz odtwarzaniem zapomnianych technik ceramicznych.
Prace w zbiorach galerii sztuki i muzeów: Zachęty w Opolu, Muzeum w Nysie, Muzeum w Prudniku, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum ASP we Wrocławiu oraz u osób prywatnych w kraju i za granicą. Stypendysta tygodnika POLITYKA za rok 2004 –akcja „Zostańcie z Nami”. Wystawy: zorganizował 15 wystaw indywidualnych. Brał udział w pomad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.


Ireneusz Szandała (ur. 1974)

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2001-2011 był współtwórcą projektu Poland-art oraz informatora „Galerie”, którego celem było promowanie sztuki współczesnej. Przez dekadę tworzył także projekty artystyczne, materiały dokumentalne i multimedialne dla kanału Polska-artTV, gdzie pełnił rolę realizatora wideo. W swojej karierze zawodowej realizował się jako Art Director, Director of Photograpy, Vidoe Edytor. Przez lata rozwijał swoje umiejętności, studiując m.in. na Utrech School of Art oraz AMA Film Academy, Certyfikowany trener Apple Final Cut Pro oraz doświadczony wykładowca animacji i montażu wideo w Publishing School w Krakowie. Obecnie studiuje na międzynarodowym kierunku studiów Creative Management in New Media w Szkole Filmowej Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie realizuje projekt dyplomowy pt. „Promise and Mystery: The Art of Ambiguity in Movie Trailers / Teasers / Spots and the Impact on Audience Engagement”.


Natalia Tarnawa (ur. 1983)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. W 2007 roku na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. A. Dobrzanieckiego oraz aneks z grafiki u prof. Ch. Nowickiego i dr M. Warlikowskiej. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą. W latach 2015-2016 jej prace prezentowane były na międzynarodowych konferencjach graficznych w USA. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy we Wrocławiu. Wypowiada się za pomocą malarstwa (olej, akryl, akwarela) i grafiki warsztatowej (linoryt, drzeworyt, alugrafia).


Iwona Terlecka (ur. 1976)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Studiowała Wychowanie Plastyczne oraz Edukację Artystyczną w zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Opolskim – w 2003 roku uzyskała dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Nicola Nascov. W 2015 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Krzysztofa Skarbka. Jest wieloletnim nauczycielem prowadzącym zajęcia z rysunku i malarstwa, inicjatorką licznych akcji artystycznych: wystaw prezentujących twórczość dzieci i młodzieży, murali, konkursów, opraw plastycznych innych imprez. W pracy twórczej uprawia głównie malarstwo olejne, w kręgu jej zainteresowań znajdują się także akwarela, gwasz, akryl, mix-media i inne techniki eksperymentalne. Uczestniczy w wystawach nyskiego środowiska twórczego – corocznie w wystawie nauczycieli plastyków w Galerii Szkoły, Muzeum Powiatowym w Nysie lub w Galerii Bastionu Nyskiego.


Elżbieta Tomczyk-Kubiszyn (ur. 1955)
Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego „Carolinum” w Nysie. Uczennica Państwowego Ogniska Plastycznego w Nysie w klasie Mieczysławy Kamińskiej. W 1980 r. uzyskała dyplom w Pracowni Grafiki pod kierunkiem prof. Eugeniusza Delekty w Uniwersytecie Śląskim. Od 1985 roku mieszka Argenteuil we Francji. W latach 1990-2019 prowadziła Pracownię Artystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Magny en Vexin, była wolontariuszką w pracowniach arteterapii, miedzy innymi w pierwszej tego typu dla osób chorych na HIV - Maison Lumière w Magny en Vexin.
Brała udział w międzynarodowych wystawach konkursowych, zbiorowych i indywidualnych oraz salonach sztuki współczesnej we Francji, Polsce, Hiszpanii, Włoszech. Japonii, Chinach, Tybecie, Tajlandii, Indiach, Egipcie, Izraelu, Maroku. Uczestniczyła w międzynarodowej wymianie artystycznej w Chinach, Tajlandii i Maroku. Laureatka licznych wyróżnień i nagród w Japonii, Francji, Chinach, między innymi Prix d'Excellence 20eme Salon commemoratif, Association en Hommage a J.F. Millet w Japonii; Medaille de bronze en peinture - Salon Société National des Beaux-Arts, Louvre, Carrousel du Louvre, Paryż, Francja; Excellence Adward, Shanghai International Contemporary Art Echange Exhibition and Workshop, Chiny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafika komputerowa, przez 10 lat była kuratorką salonu sztuki Arts Actuels w Magny en Vexin. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów sztuki współczesnej i w zbiorach prywatnych we Francji, Chinach, Japonii i Tajlandii.