Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Styczeń


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Lada cechu malarzy

Czas powstania: XIX wiek
Wymiary: wysokość - 40 cm, szerokość - 63 cm, długość - 47 cm
Materiał i technika: drewno dębowe zdobione malaturą

Wśród bogatej kolekcji skrzyń, lad cechowych i kufrów, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Nysie, wyjątkową wartością estetyczną wyróżnia się lada cechu malarzy i ten oto zabytek drobnego meblarstwa wybraliśmy, by zaprezentować Państwu jako obiekt miesiąca. Lady cechowe to skrzynki, które służyły do przechowywania pieniędzy cechowych, pieczęci, wotów, ksiąg, przywilejów, ale także wilkomów czy pucharów. Najczęściej wykonywano je z drewna, zdecydowanie rzadziej do wyrobu lad używano metalu. Skrzynki cechowe osadzano na czterech nogach lub dwóch listwach, z wiekiem mocowanym na zawiasach. Wnętrze mebli dzielono na szufladki, skrzyneczki, czasami skrytki znajdujące się w podwójnym dnie lub na wieku. Fronty oraz ścianki boczne bogato zdobiono rzeźbą, intarsją, temperowymi lub olejnymi malaturami, przedstawieniami emblematów cechowych i napisami. Lady cechowe były w użyciu od czasów średniowiecza aż do XIX wieku, kiedy to warsztaty rzemieślnicze zostawały powoli wypierane przez masową produkcję maszynową w fabrykach.
Lada cechu malarzy znajdująca się w naszych zbiorach pochodzi z 1848 roku. Wykonana z drewna dębowego, przyciąga uwagę trzema płycinami wypełnionymi malaturami. Tło przedstawień złote. Na ścianie frontowej, w centrum kompozycji, drzewo o rozłożystych gałęziach i mięsistych ciemnozielonych liściach. Pień drzewa przysłania tarcza herbowa, na której widnieje paleta malarska z pędzlem. Po obu stronach tarczy po trzy putta rozwieszające girlandy z liści i kwiatów. Malatura na prawym boku skrzyni prezentuje powóz na wysokich kołach w otoczeniu roślinności. Obok niego trzy putta trzymające w dłoniach pędzle, malujące pojazd. Płycina na lewym boku mebla wypełniona sylwetkami dwóch putt, które ozdobnie upinają czerwoną kotarę-zasłonę. Za zasłoną dwa fotele, w głębi donica z kwiatem. Scena rozgrywa się we wnętrzu mieszkania, co sugerują tapety na ścianach oraz mnogość domowych roślin. Mebel w 2010 roku został poddany konserwacji i obecnie można go oglądać na wystawie stałej Muzeum w Nysie.
Prace konserwatorskie obiektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: "Dziedzictwo kulturowe", priorytet 2: "Rozwój instytucji muzealnych" - zadanie: "Konserwacja zabytków z przeznaczeniem na ekspozycję stałą".


oprac. Małgorzata Pierścieniak