Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
28.07.2012-23.09.2012 - "Piękno anarchii" - grafika, rysunek i malarstwo Fritza Ketza

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja.
Wystawa czynna 28 lipca - 23 września 2012

Fritz Ketz (wł. Friedrich Adolf Ketz) - niemiecki malarz i grafik, reprezentant realizmu ekspresyjnego, żyjący w latach 1903-1983. Urodził się w Duisburgu-Hambornie, w wielodzietnej rodzinie, a dzieciństwo spędził w rodzinnych stronach ojca, na terenie dawnych Prus Zachodnich. Podczas dwunastoletniej służby wojskowej (której odbycie dawało mu szansę na podjęcie studiów artystycznych) pełnił funkcję rysownika wojskowego, a także pobierał prywatne lekcje rysunku. W 1932 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie.

Tuż przed wojną, jako artysta niezależny, tworząc prace krytyczne wobec narodowego socjalizmu, naraził się na prześladowania. Większość jego obrazów z tamtego okresu uległa zniszczeniu, wiele spłonęło podczas bombardowania Stuttgartu w 1944 r. Po wojnie, dzięki pomocy przyjaciół, mieszkał i pracował do śmierci w wybudowanym przez siebie atelier w Pfullingen, żyjąc w wielkim ubóstwie. Nie przyjął proponowanych mu stanowisk profesorskich na uczelniach sztuk pięknych w Karlsruhe, Dreźnie ani Toronto. Poza licznymi, barwnymi akwarelami dużego formatu, nadal tworzył prace krytykujące wojnę i przemoc, przyłączając się w 1953 r. do „telegramm-gruppe“, która wydawała m.in. druki ulotne z jego rysunkami. W latach 50. i 60. odbył podróże do Zagłębia Ruhry, a także do Szwajcarii, a latach 70. do Danii i Szwecji. Zmarł w 1983 r.

Od najwcześniejszego okresu twórczości Fritz Ketz brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych - m.in. w latach 1935-1939 w Stuttgarcie, w 1946 indywidualna w Reutlingen, następne regularnie w okresie od lat 50. do 80. Odbyło się również kilka wystaw już po jego śmierci, w latach 1984-2011. Wystawa proponowana przez Muzeum w Nysie prezentuje przekrojowo twórczość Ketza: wczesne rysunki z lat wojennych - porażające, choć oszczędne w formie; kobiece portrety - o niespotykanej sile ekspresji, uzyskanej niebanalnym doborem kolorów; akwarele - zdumiewające wielkością i różnorodnością. Od lat 50. to właśnie akwarela stała się ulubioną techniką artysty - odpowiadała jego dynamicznej metodzie pracy. Obrazy te odzwierciedlają proces twórczy - widoczne są na nich ślady kropli deszczu, zamarzniętych płatków śniegu czy niesionych wiatrem ziaren piasku. Pejzaże i wizerunki ogrodowych kwiatów nie są u Ketza banalnymi, pastelowymi obrazkami, ale dzięki dużym wymiarom, stosowaniu mieszanych - mokrych i suchych, szerokich i drobnych, wielowarstwowych - pociągnięć pędzla, a także w wyniku korzystania z czystych, nasyconych, zaskakujących barw, zyskują siłę wyrazu zbliżoną do malarstwa olejnego. Ekspresyjny realizm malarstwa Fritza Ketza jest czymś, co pociąga od pierwszego spojrzenia i trzyma w napięciu jeszcze długo po obejrzeniu wystawy. Serdecznie zapraszamy! 

Adriana Mikołajczyk - kurator wystawy


FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA