Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
04.09.2012-21.11.2012 - GRUPA krakowska plus - polska grafika współczesna ze zbiorów Muzeum w Nysie

 

W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja
Wystawa czynna od 4 listopada do 21 listopada 2012 r.

Grafika nieodmiennie kojarzy się z linią i kreską, ze swoistą syntetycznością formy. Jest płaską interpretacją zjawisk przestrzennych. Posiada przy tym cechy typowe dla rysunku, nie dla malarstwa, gdyż zazwyczaj bywa czarno-biała. Dziś jednak grafika to już nie tylko klasyczny drzeworyt bądź litografia. Obecnie poszerzona jest o nowe techniki takie jak sitodruk, plakat czy grafika komputerowa. Oblicze grafiki polskiej zaczęło zmieniać się na przełomie wieków XIX i XX. Wówczas nastąpił rozkwit grafiki artystycznej, będący odpowiedzią na monotonię grafiki reprodukcyjnej, typowo warsztatowej. Stopniowo tą dziedziną sztuki zaczęli zajmować się już nie tylko wyspecjalizowani graficy, ale również malarze, którzy wprowadzają większą swobodę w wykorzystywaniu technik graficznych. W efekcie poszukiwań nowych środków wyrazu, artyści zaczęli rezygnować z linearności na rzecz malarskości. Do grafiki wkradła się plama barwna, stając się powoli jej integralną częścią. Czystość i precyzja rzemiosła przestały być już wystarczające. 

Najważniejszymi ośrodkami dla rozwoju szkoły grafiki polskiej były Warszawa i Kraków, jednak po II wojnie światowej to Kraków wiódł prym w tej dziedzinie sztuki. Powstała wówczas tak zwana „szkoła krakowska”, z której wywodzą się najlepsi graficy polscy tacy, jak Mianowski, Wejman, Srzednicki, Kuntz, Wójtowicz, Wróblewska, Miodońska. Muzeum w Nysie może poszczycić się posiadaniem prac tych nietuzinkowych artystów w swoich zbiorach. Kolekcja powstała dzięki Franciszkowi Pikule - artyście i wieloletniemu dyrektorowi Muzeum w Nysie.

Wystawa prezentuje twórczość wyżej wymienionych artystów, ponadto uzupełniona jest pracami Nyczki, Chudego i Pikuły - twórców niezwiązanych ściśle ze środowiskiem krakowskim, jednakże równie interesujących i wartych uwagi. Każdy z nich prezentuje odmienny i indywidualny charakter swej twórczości, wszystkich jednak łączą poszukiwania na polu formalnym, świeżość myśli oraz perfekcja w operowaniu technikami graficznymi. Prace skupiają się wokół tematów związanych z kondycją psychiczną człowieka, naturą i architekturą. Artyści poprzez swoje grafiki opowiadają o  sobie, o miłości i prywatnych przeżyciach, lękach i nadziejach, o przemijaniu i samotności, ale także nie boją się pokazać obrazu nierzadko prozaicznej codzienności.

Prace Konrada Srzednickiego wyróżniają się poetyką realizmu naiwnego. Drzeworyty Krystyny Wróblewskiej, będącej spadkobierczynią drzeworytniczego kunsztu grupy „Ryt”, prezentują subtelność linii oraz umowność znaku typową dla ex librisu. Mieczysław Wejman stworzył cykl przejmujących akwafort „Rowerzysta”, będących zadumą nad losem człowieka, jego wzlotów i upadków, metaforyczną walką z przeciwnościami losu. Odmienny, równie interesujący cykl prezentują akwatinty i akwaforty jego syna Stanisława Wejmana, oscylujące wokół realizmu magicznego. Kuntz, Miodońska i Chudy są zwolennikami grafiki przedstawiającej. Twórczość Wójtowicza i Pikuły skłania się w kierunku abstrakcji. Inspiracje surrealizmem i kubizmem można zaobserwować w twórczości Mariana Nyczki. W pełni barwną grafikę reprezentuje malarz i grafik - Lucjan Mianowski, jeden z pierwszych, który podjął dialog ze sztuką pop-artu oraz problemem konsumpcjonizmu. Jego barwne litografie są przykładem technicznego kunsztu. Mianowski dzięki wprawnemu oku był w stanie tak zanalizować i spreparować kolor, by osiągnąć barwną gradację oraz subtelne przejścia tonalne.

Wystawa „GRUPA KRAKOWSKA plus. Współczesna grafika polska ze zbiorów Muzeum w Nysie” jest pierwszą prezentacją prac graficznych artystów krakowskich od czasu ich zakupu w latach 70., co czyni ją tym bardziej interesującą. Ponadto jest próbą przybliżenia widzom obrazu współczesnej grafiki polskiej z lat 1955-1980, gdzie słowo „obraz” użyte jest celowo dla podkreślenia współczesnych tendencji mieszania się sztuk. Uświadamia to, że grafika nie musi być zawsze czarno-biała. Bywa kolorowa.

Ewelina Kwiatkowska


Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA