Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

20.05.2020 - Światowy Dzień Pszczoły


„Pomagając pszczołom, pomagasz sobie” – to akcja, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Nysie. Akcja rozpoczęła się 20 maja, w Światowy Dzień Pszczoły. W jej ramach w sieni naszego muzeum rozdawane są bezpłatnie mieszanki nasion roślin miododajnych, m.in. koniczyny, nostrzyka białego, gorczycy, czyli tych roślin, które swoim nektarem służą pszczołom.

Jednym z celów akcji jest zwiększenie świadomości, że tego typu rośliny warto sadzić także na działkach, łąkach i w przydomowych ogródkach. Zachęcamy do tworzenia łąk kwietnych, które pełnią wiele pożytecznych funkcji - m.in. zapewniają pożywne pyłki i nektar pszczołom. Celem akcji jest tym samym przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Chcemy w ten sposób wesprzeć lokalnych pszczelarzy, których mamy najwięcej w województwie opolskim.

W związku z akcją „Pomagając pszczołom, pomagasz sobie”, dzielimy się wizerunkiem zabytków, jakie przechowujemy w naszych zbiorach!

Na ostatnim zdjęciu na dole: XVIII-wieczne "niezbędniki" każdego pszczelarza - kamionkowa dymiarka, kamionkowy podkurzacz oraz gliniany dzban na miód.

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie