Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Świat wielokrotnie odbity"

Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
FotoNa wystawie stałej „Historia tradycji muzealnej w Nysie. Dyrektorzy: Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła”, prezentowane są m.in. prace malarskie i graficzne, autorstwa Franciszka Pikuły. To impuls, by przy tym przystanku Spaceru spróbować sił w grafice. Większość graficznych prac (jak np. „Bodiaki” Pikuły), to prace czarno-białe. Ale wcale nie musi tak być! My możemy sobie pozwolić na wykorzystanie kolorów. Najogólniej rzecz ujmując, grafika jest techniką, w której wykonujemy najpierw jedną matrycę, a potem możemy z niej odbić wiele jednakowych lub różnych (kolorystycznie) odbitek. Jest wiele sposobów na wykonanie takiej matrycy. Dzisiaj opiszę dwa.

1. Potrzebujemy niewielki kartonik (dość sztywną kartkę), najlepiej nie większy, niż format zeszytu. Kartonik pokrywamy równomiernie warstwą plasteliny (grubości ok. 2-3 mm). Im równiejsza będzie powierzchnia, tym lepiej! To dość trudny i pracochłonny etap. Na tak przygotowanej „płytce”, za pomocą patyczka do szaszłyków lub wykałaczki, wykonujemy rysunek, ryjąc w warstwie plasteliny. Kiedy jesteśmy już zadowoleni z efektu, możemy całość pokryć delikatnie farbą (im gęstsza, tym lepsza) – jednym kolorem lub wieloma – wg uznania. Starajmy się o to, by farba nie wchodziła w wyryte przez nas zagłębienia i rowki, a jedynie pokryła „tło”. Następnie, na tak przygotowaną płytkę kładziemy czystą kartkę i delikatnie dociskamy – koniecznie dbając o to, by kartka się nie przesunęła. Rysunek powinien się odbić :) Pamiętajmy, że wykonany na kartoniku projekt będzie na kartce odbiciem lustrzanym!

2. Druga metoda opiera się na wykorzystaniu różnej grubości i faktury sznurków i kawałków wełny. Na kartce rysujemy projekt i przyklejamy przygotowane sznurki w miejsca narysowanych linii. Teraz linie są wypukłe! Możemy je pokryć różnymi kolorami farb (pędzlem lub gąbeczką) – tym razem omijamy tło, malując jedynie same wystające elementy. Teraz bierzemy czystą kartkę, kładziemy delikatnie na naszą „matrycę”, przyciskamy (możemy położyć na nią jakąś książkę lub deskę do krojenia, żeby nacisk był równomierny na całej powierzchni). Po delikatnym oderwaniu od matrycy – nasza odbitka graficzna jest gotowa!

Dzieci uwielbiają ten typ zabawy z odbijaniem swoich prac. Dajmy im tę radość! 

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA