Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Nyskie Szkice Muzealne

Rocznik wydawany systematycznie od 2008 r. przez Muzeum Powiatowe w Nysie. Z roku na rok staje się coraz bardziej obszerny i bogaty w interesującą merytorycznie treść. Jak pisała we wstępie do II tomu w 2009 r. ówczesna dyrektor, Małgorzata Radziewicz: Mamy nadzieję, iż wydawnictwo to pozwoli naszemu czytelnikowi niejako wejść głębiej w drodze poznawania zasobów dziedzictwa kulturowego, jakimi obdarzyła nas historia, bo przecież tym, co naprawdę istnieje jest nasza przeszłość, my zaś jesteśmy jej sukcesorami. 
Pomysł wydawania rocznika był wyjściem naprzeciw oczekiwaniom wszystkich, którzy są miłośnikami historii naszego regionu oraz tych, którzy chcieliby swoją wiedzę poszerzyć i ugruntować. Jak słusznie dostrzegł Edward Hałajko,  obecny dyrektor - we wstępie do VIII tomu: Należy przy tym zauważyć, iż spośród dotychczasowych publikacji dotyczących historii ziemi nyskiej, rocznik jest aktualnie jedyną merytorycznie opracowaną i cyklicznie wydawaną pozycją. Nawiązuje przy tym do interesujących wcześniejszych tego rodzaju opracowań. Takim przedsięwzięciem - po 1945 roku – naukowego ujęcia historii regionu, była trzytomowa edycja Szkiców Nyskich, które ukazywały się w latach 1974-1986 z inicjatywy Nyskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Zespół autorów rocznika to przede wszystkim pracownicy merytoryczni muzeum, choć zapraszane są także do współpracy osoby, których zainteresowania oraz kompetencje skupiają się na historii lokalnej oraz historii sztuki i muzealnych zbiorach.
Warto również zaznaczyć, że wydawanie rocznika nie byłoby możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego ze strony Starostwa Powiatowego w Nysie, które w całości dotuje działalność instytucji.

W każdym tomie (oprócz pierwszego) podsumowano roczną działalność wystawienniczą muzeum, a dodatkowo od 2016 r. zamieszczono jeszcze kronikę wydarzeń muzealnych. Od tomu trzeciego dodano rozdział poświęcony cyklowi prezentującemu szerszy opis wybranych zabytków ze zbiorów muzeum, które są zamieszczone w zakładce „Eksponat miesiąca” na stronie internetowej:
www.muzeum.nysa.pl. W ósmym tomie został dodany Aneks, w którym zamieszczono tłumaczenia wybranych tekstów wydawanego w języku niemieckim w latach 1897-1941 rocznika ”Jahresbericht des Neisser Kunst- und Alterhums- Vereins”, który był pierwszym wydawanym rocznikiem muzealnym, i do którego współczesnym periodykiem Muzeum Powiatowe w Nysie nawiązuje.

 Oprac. Małgorzata Palińska


Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA