Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
07.04.2009-03.05.2009 - Wystawa fotograficzna "Żabi seks, czyli narodziny wiosny"


Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna 07.04.2009 - 03.05.2009

 Gabriela Habrom-Rokosz, urodzona w Raciborzu absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filia w Cieszynie), Politechniki Częstochowskiej oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku – Białej. Aktualnie jest pracownikiem Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu na kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zajmuje się głównie fotografią klasyczną. Świat natury – jego osobliwe formy, szeroka gama barw, ulotne zjawiska oraz subtelna gra świateł – stały się głównym źródłem jej twórczości. W dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku ulubionym tematem jest człowiek. Zrealizowała ponad 60 wystaw w kraju i za granicą. Nauczyciel fotografii, malarstwa, metodyki edukacji plastycznej, wiedzy o kulturze, sztuki – plastyki. Opiekun Fotograficznego Koła Naukowego „Foton” Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu. Lider ekologii. Autorka: „Kompletnej dokumentacji fotograficznej okazów przyrodniczych Raciborza ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody”.

Autorka o wystawie: Aktualna wystawa fotograficzna prezentuje efekt kilkuletnich poszukiwań twórczych na polsko-czeskim obszarze przygranicznym w środowisku wodnym. Po stronie polskiej było to: raciborskie Arboretum Bramy Morawskiej i Rezerwat Przyrody „Łężczok”, zaś po stronie czeskiej stawy w miejscowości Raduń. Prezentowane fotografie poruszają głównie problemy plastyczne w taki sposób, aby najpełniej odwzorować piękno i niepowtarzalność otaczającego nas świata natury. Niezwykła gra świateł, subtelne tonacje barw oraz bogactwo faktur wprowadzają w specyficzny nastrój skłaniający do refleksji.

Gabriela Habrom-Rokosz ma za sobą imponujący dorobek twórczy, który nie ogranicza się jedynie do fotografii. Zajmuje się także malarstwem i dydaktyką edukacji artystycznej. Nyski pokaz fotografii tej Artystki jest 44. z kolei indywidualną wystawą, a zarazem 70, biorąc pod uwagę udział w prezentacjach  o charakterze zbiorowym. Fotografia G. Habrom-Rokosz dotyka najintymniejszych tajemnic życia przyrody, pełnego niezwykłych barw, fascynujących zdarzeń, gry efektów świetlnych, tych elementów świata, któremu nie wystarcza tylko doskonale zatrzymany kadr, ale potrzeba czegoś znacznie ważniejszego -  wejścia w obszary pogłębionego sensu, wartości ponadczasowych i uniwersalnych. Urok zaskoczenia, ślizgające się światło, przydające głębi i zarazem ulotnego nastroju „złapanym” obrazom prawdziwego życia żab, nadaje prezentowanym fotogramom cechę tajemnicy, głębokiej metafory, jaką odnieść możemy do egzystencji w jej najszerszym spektrum znaczeń. Autorka prac nie traktuje natury w jej nieograniczonym bogactwie i pięknie jako zbioru fascynujących tematów, ale zawsze poszukuje ukrytych treści i znaczeń, emocjonalnych odniesień o charakterze symbolicznym, treści proekologicznych, a nawet dotykających zagadnień filozofii przyrody. Fotogramy G. Habrom-Rokosz tworzą poetyckie etiudy, posługujące się językiem, jakiego nie powstydzi się najlepsze malarstwo.

Małgorzata Radziewicz


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA