Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Rok Jadwiżański

Foto

W marcu 2017 roku minęło dokładnie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Z tej racji, że na Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc jej kultu, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny ogłosił dla trzech dolnośląskich diecezji (wrocławska, legnicka, świdnicka) Rok Jadwiżański. Został on zainaugurowany 16 października 2016 r. i zakończy się dokładnie po roku, czyli 16 października 2017 r. Ten szczególny czas ma służyć na ożywienie kultu Patronki Śląska, a także na pielgrzymowanie do miejsc związanych z życiem i działalnością św. Jadwigi.
Św. Jadwiga przez małżeństwo z Henrykiem Brodatym, wybitnym przedstawicielem domu Piastów, związała swe losy z podzieloną wówczas na dzielnice Polską. Miejscem, które szczególnie sobie upodobała stała się Trzebnica, w której z jej inspiracji jej małżonek ufundował w 1202 roku klasztor sióstr cysterek. W trzebnickim opactwie przebywała niemal na stałe, jako wdowa i tam, we wspaniałej bazylice, do dziś znajduje się jej grób, do którego podążają od wieków pątnicy z wielu krajów. Ów pielgrzymkowy ruch zaczął się już wkrótce po jej śmierci w roku 1243, a dokonujące się w tym miejscu nadzwyczajne uzdrowienia stały się istotnym argumentem w staraniach o jej kanonizację, która nastąpiła w 1267 roku. Bulla, w której ogłoszony został ten doniosły akt przez papieża Klemensa IV, adresowana była do episkopatu Polski z arcybiskupem gnieźnieńskim Januszem na czele. Jednakże docelowo znalazła się ona w Trzebnicy. W 1810 roku, na mocy decyzji króla pruskiego Wilhelma III (1757-1840), w ramach ogólnopaństwowej akcji sekularyzacyjnej, trzebnickie opactwo cysterek uległo likwidacji. Na szczęście bulla kanonizacyjna św. Jadwigi ocalała i ostatecznie trafiła do Muzeum Państwowego we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dziś. Wartość bulli kanonizacyjnej z 1267 roku dla poznania życia i początków kultu św. Jadwigi jest ogromna. Dzięki staraniom śp. ks. prof. Infułata Władysława Bochnaka została ona przetłumaczona na język polski i wydana w formie książkowej tuż przed jego śmiercią (1.11.2014 r.).
 
 
Ks. Bogusław Wolański

źródło: http://niedziela.pl/artykul/24963/Rok-sw-Jadwigi-Slaskiej-w-MetropoliiMuzeum w swoich zbiorach posiada dwa wyjątkowe eksponaty związane z osobą św. Jadwigi. Pierwszym jest Szklanka św. Jadwigiwięcej>>. Drugim zabytkiem jest Bramka ołtarzowa z kościoła cmentarnego p.w. św. Rocha i św. Sebastiana w Nysie (XVII w.) z wizerunkiem św. Jadwigi, więcej>>.
Z okazji 120-lecia działalności instytucji muzealnej w Nysie, przygotowaliśmy dla Państwa ceramiczną inspirację szklanką św. Jadwigi Śląskiej, więcej>> .


Aktualności

120 lat tradycji muzealnych w Nysie! 1897-2017

Obiekt miesiąca (wrzesień) - waza ceramiczna (III w.)

 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

 
Podstrony:  1  2  3  4  5 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA