Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
27.06.2017 - Jubileusz mjra Jana Walichiewicza

27 czerwca, na dziedzińcu Pałacu Biskupiego miała miejsce niecodzienna uroczystość z udziałem starosty nyskiego Czesława Biłobrana, prezesa opolskiego Związku Kombatantów, Stefana Szelki oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich w Nysie - jubileusz 100. rocznicy urodzin majora Jana Walichiewicza, kombatanta Wojska Polskiego i zasłużonego mieszkańca gminy Kamiennik.

Pan Jan Walichiewicz
 urodził się 26.06.1917 roku w Milatynie Nowym w województwie Tarnopolskim na Kresach Wschodnich. Wychował się w 6-osobowej rodzinie. W marcu 1939 roku został powołany do czynnej służby wojskowej w 19. Pułku Piechoty, który przeznaczony był do obrony Warszawy. Następnie ukończł szkołę podoficerską w stopniu kaprala.
W walkach o Warszawę dostał się do niewoli. W grudniu 1939 roku udało mu się zbiec i wrócić do domu rodzinnego na Kresach. W 1943 roku został wcielony do wojska Polskiego Pierwszego Pułku samochodowego i walczył do zakończenia II wojny światowej.
Dopiero w 1947 roku wrócił do domu, gdzie czekała na niego żona i córeczka. Osiedla się w miejscowości Białowieża i objęli gospodarstwo rolne. W 1967 został wybrany sołtysem i funkcję tę sprawował przez kolejne 44 lata, czyli 11 kadencji, do 2011 roku.
Poświęca się pracy społecznej, kombatanckiej, jest długoletnim Prezesem Zarządu Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
Za zasługi i odwagę w czasie II wojny światowej, jak i za prace na rzecz społeczności lokalnej, został odznaczony ponad 40 odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.

źródło: http://www.powiat.nysa.pl
 

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

Polecamy portal VisitOpolskie.pl
 

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA