Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"ArtFiedlandianum - Barwy Przyjaźni"

oraz Korfantowski Nalot Karykaturzystów 2016

Wystawa poplenerowa Fundacji "Przyszłość-Rozwój" na rzecz Gminy Korfantów

 

Wystawa czynna: 24.06.2016 - 07.08.2016
Kuratorzy wystawy - Ryszard Nowak, Adriana Zalewska
Wernisaż -
fotorelacja
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja
ArtFriedlandianum - to międzynarodowy plener malarski zainicjowany przez Fundację „Przyszłość-Rozwój” na rzecz Gminy Korfantów. Pomysłodawcą jest Ryszard Nowak – prezes fundacji, który na początku 2013 roku zwrócił się do gmin partnerskich w Polsce, Czechach, Niemczech i Rosji (obwód Kaliningradzki) z propozycją współpracy. Pierwszy plener odbył się w sierpniu 2013 roku i wzięło w nim udział 18 osób z całej Polski oraz Czech. Namalowano prawie 60 obrazów. Pobyt w Korfantowie stał się inspiracją dla czeskiej artystki Karli Stiborkovej, która zaprosiła nas w maju 2014 roku na plener do Frydka Mistka na tamtejszy zamek mieszczący Muzeum Beskidu. Dzięki przychylności pana Stanislava Hrabovskiego i czeskich sponsorów mogliśmy przebywać tam tydzień. Tam dołączyły do nas dwie malarki z Friedlantu koło Getyngi, a prezes Ryszard Nowak miał swój debiut malarski. W sierpniu 2015 roku powtórnie odbył się plener w Korfantowie, w którym wzięło udział 12 osób. Część tych obrazów zdobi Urząd Miejski w Korfantowie, Starostwo Nyskie, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz siedziby sponsorów. W Czechach również obrazy cieszą oko w Muzeum Beskidu, w urzędach i u sponsorów. Dzięki plenerom powstał ruch przyjaciół Międzynarodowa Grupa Artystyczna ArtFriedlandianum.  

Odbyło się już osiem wystaw grupy, ale ArtFriedlandianum to nie tylko malowanie, to również spotkania z pacjentami Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, podczas których prezentowana jest twórczość poetycka malarzy.

Malarze związani z  ArtFriedlandianum: Lucie Cyronova, Hana Cernohorska, Karla Stiborkova z Republiki Czeskiej,  Bernadetta Sudnikowicz z Mirosławca. Wojciech John, Janusz Kłopot, Krystyna Puch i Maria Ogłaza z Częstochowy, Tomasz Jankowski, Łucja Turkiewicz, Barbara Kifert, Teresa Kędra i Wanda Ilnicka z Nowej Soli, Stanisław Białowąs z Wałbrzycha,  Alicja Gołąbek z Piły, Zbigniew Sosiński z Korfantowa, Alina Zagwocka z Puszyny/Kolonia – Niemcy, Aleksandra Nikodem z Biedruska,  Paweł Pacyna z Krakowa, Barbara Aleksanderska z Zielonej Góry.

 Korfantowski Nalot Karykaturzystów

W 2016 roku po raz pierwszy poszerzyliśmy formułę artystyczną organizując plener we współpracy z Michałem Graczykiem - rysownikiem satyrykiem. W dniach 6-8 maja do Korfantowa zjechało 8 rysowników satyryków, a tematem prac była służba zdrowia. Miejscem pleneru było Opolskie Centrum Rehabilitacji. W plenerze wzięli udział artyści z terenu od Odry po Bug: Henryk Cebula z Jarosławia, Bartłomiej Belniak z Gorlic, Mirosław Hajnos z Nowej Soli, Michał Graczyk z Nysy, Janusz Kożusznik z Katowic, Andrzej Terlecki z Gliwic, Sławomir Lizoń z Częstochowy i Tomasz Wołoszyn z Frankfurtu nad Odrą.

Ryszard Nowak – prezes Fundacji „Przyszłość-Rozwój” 
na rzecz Gminy Korfantów

Adriana Zalewska - kuratorka wystawy

 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Bartłomiej Strobel mł. (?), „Portret cesarza Ferdynanda II Habsburga” (1. poł. XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA