Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"V Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany" - wystawa pokonkursowa 2016

 
 
Wystawa czynna 22.12.2016 - 22.01.2017

W tym roku przypada V edycja Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany, organizowanego przez Muzeum Wsi Opolskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Opolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Konkurs odbył się w dniu 30 sierpnia 2016 r. Swoje uczestnictwo zgłosiła rekordowa liczba 34 osób. Każdy z uczestników losował zestaw porcelany do zdobienia – filiżankę ze spodkiem lub dzbanek do herbaty. Farby naszkliwne zostały przygotowane przez twórczynie ludowe: Małgorzatę Mateję i Agnieszkę Okos. W trakcie konkursu zdobniczki udekorowały za pomocą przyniesionych z domu narzędzi otrzymane naczynia, a następnie przekazały je pracownikowi muzeum. Po podsuszeniu prace załadowano i wypalono w piecu ceramicznym.
W dniu 2 września 2016 r. obradowało jury w składzie: Alicja Kwiatkowska 
(długoletni kierownik działu zdobienia porcelany w opolskiej Cepelii), Julita Ćwikła (Muzeum w Raciborzu), Izabela Jasińska (Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu), Stefania Topola (honorowy prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, zdobniczka porcelany) i Bogdan Jasiński (Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu).

Większość prac konkursowych prezentowała bardzo wysoki i wyrównany poziom. W związku z tym jury postanowiło przyznać 4 nagrody i 10 wyróżnień. Prawie wszyscy uczestnicy konkursu ozdobili naczynia w wielobarwne kompozycje roślinne: mniej lub bardziej fantazyjne kwiaty i wici roślinne. Trzy z nich: Alina Wypchło, Grażyna Czekała i Irena Słaboń namalowały na swoich dziełach niewielkie motywy zoomomficzne w postaci biedronek, pszczół i ptaszków. Laureatką nagrody głównej została Teresa Ozimek, jedna z najlepszych opolskich zdobniczek porcelany. Stworzyła na filiżance znakomitą i przejrzystą kompozycję, malując piękny, wysmakowany wzór roślinny, a przy obrzeżach naczynia pojedyncze szlaczki w postaci listków i niebieskich kwiatów. Bardzo ładny wzór zaprezentowała Małgorzata Mateja. Charakterystyczne dla tej twórczyni są bardzo wyraźne, duże kwiaty w kompozycji centralnej oraz przewaga koloru niebieskiego. 
Sabina Kurek stworzyła czytelną kompozycję z dużymi wzorami. To zdobniczka o najlepiej wypracowanej technice cieniowania i doskonałym wyczuciu barw. Efekt niepowtarzalnej, pastelowej kolorystyki uzyskuje dzięki nakładaniu na powierzchnię naczynia cienkiej warstwy farby. Teresa Orlik pośrodku dzbanka namalowała kompozycję z drobnym finezyjnym wzorem kwiatowym. Józef Grzesiak dekorował dzbanek w duże czytelne wzory co w zestawieniu z wysmakowaną kolorystyką, z której przebija ciemny i jasny fiolet tworzy przepiękny efekt. 
Interesującą kompozycję stworzyła młoda Agnieszki Okos. Piękne, czytelne wzory kwiatowe przyozdobiła we wdzięczny motyw sentymentalny w postaci serca. Bardzo wypracowane dzieło namalowała jedna z młodszych uczestniczek Ewa Sumlińska, przy czym na spodku przybiera ono nieco zgeometryzowaną formę. Niezwykła lekkość ręki charakteryzuje prace czynnych zdobniczek – Aliny Wypchło i Barbary Trąbczyńskiej. Ciekawostkę na tym tle stanowią dzieła starszej generacji twórczyń: Ireny Słaboń, Agnieszki Mazur i Waltraudy Szulc, które malują dosyć zwarte, dookolne wzory z dominacją koloru żółtego, czerwonego, pomarańczowego, zwieńczone przy górnej krawędzi szlaczkiem z niebieskich kwiatków. Prace Agaty Mrozowicz oraz Ewy Przybył charakteryzuje niezwykła staranność, piękna wysmakowana kolorystyka i duże ornamenty roślinne. Bożena Konieczko pomalowała filiżankę w ładne kwiaty, przy czym w jej pracy dominuje kolorystyka czerwono-niebieska. W tym miejscu warto też wspomnieć o młodym pokoleniu twórczyń: Ewie Pietrek i Annie Ozimek, których pierwsze próby wskazują na bardzo duży potencjał twórczy. Ma to zapewne związek z faktem, że obie należą do grona najlepszych opolskich kroszonkarek. Znacznie bardziej modernistyczne jest wzornictwo zaproponowane przez Aleksandrę Cempurę – główny motyw jej pracy stanowią maki.

Nagrody finansowe w kwocie 4000 zł zostały ufundowane przez Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego.

LAUREACI NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W V WOJEWÓDZKIM KONKURSIE 
MALOWANIA PORCELANY:

Nagroda główna - 
Teresa Ozimek
I Nagroda - Józef Grzesiak
II Nagroda - Teresa Orlik
III Nagroda - Małgorzata Mateja
Wyróżnienia:
1. Bożena Konieczko
2. Sabina Kurek
3. Agata Mrozowicz
4. Agnieszka Okos
5. Ewa Przybył
6. Irena Słaboń
7. Ewa Sumlińska
8. Waltrauda Szulc
9. Barbara Trąbczyńska
10. Alina Wypchło
 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA