Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Przemijający świat wokół nas" - fotografie Zbigniewa Walewskiego


Wystawa czynna: 12.09.2015 - 15.11.2015
Adriana Zalewska i Małgorzata Pierścieniak - kuratorki wystawy
Wernisaż - fotorelacja


Wyruszając na poszukiwanie tematów do fotografowania, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że dokumentuję efekt przemian społecznych i obyczajowych w otaczającym mnie środowisku. Jeszcze nie tak dawno, gospodarze obok domu mieszkalnego mieli stajnie, spichlerze i stodoły. Po podwórzu chodził drób, a w oborze miały swe miejsce krowy, świnie i inny inwentarz. Ze zbożem jeździło się do młyna, cegły kupowano w pobliskiej cegielni, a drewno w tartaku. Produkty pracy zbywane były kilka razy w miesiącu na targowisku w najbliższym mieście. Na skutek procesów, jakie uruchomiły się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ten obraz wsi zmienił się bezpowrotnie. Przemiany ustrojowe spowodowały, że na rynku utrzymały się tylko największe, najsprawniejsze i najlepsze ekonomicznie przedsiębiorstwa. Doprowadziło to do upadku wielu rodzinnych firm i gospodarstw rolnych. Efektem tego stało się ogromne bezrobocie, zmuszające ludzi do wyjazdu za pracą, często za granicę. Starsi mieszkańcy powymierali, a młodzi nie mają powodów do powrotu. Pozostało wiele opuszczonych, niszczejących i niepilnowanych domów, które popadają w ruinę i są wyburzane. Szkoda. Oczywiście jest też wiele ciekawych obiektów, które mają się dobrze, a ich stan się nie pogarsza, zdarzają się również zadbane. Widać, że obecni właściciele w miarę możliwości finansowych, dbają o posiadane zagrody. Jednak niewielu decyduje się na remont lub, chociaż większą naprawę.


Na wystawie pokazuję niegdyś piękne i charakterystyczne budynki, które są zabytkami lub mają cechy zabytków, znajdujące się w miejscowościach wokół Nysy: Iława, Rusocin oraz Kubice. Najstarsze fotografie wykonałem w 2007 roku. W wielu przypadkach ta wystawa daje jedną z ostatnich możliwości zobaczenia obiektów, które już przestały istnieć, np. nie ma już Cegielni w Niwnicy, Cukrowni w Otmuchowie, przepięknych pieców z dworku w Kamienniku, wozowni w Siestrzechowicach itd. Chciałbym także zwrócić uwagę na pokazane na wystawie: pałac Jerinów w Siestrzechowicach, spichlerze w Jasienicy Dolnej i Morowie, młyny w Kałkowie i Siestrzechowicach.
Pamiętam kiedyś moje zaskoczenie, gdy fotografując spichlerz w Jasienicy Dolnej spotkałem leżące na oknie fotografie ślubne właścicieli, świadectwa przyjęcia pierwszej komunii świętej czy też poczciwe zdjęcia z białym misiem z Zakopanego. Kiedyś takie zdjęcia i świadectwa zdobiły reprezentacyjne ściany mieszkania, dziś są nikomu niepotrzebne, a ich potraktowanie stanowi przykład zmiany obyczajowości.
Pokazuję też na wystawie zapomniane miejsca kultu, są to ''Wrzosowa Studzienka'' z drogą krzyżową koło Jagielnicy oraz Kaplica św. Anny z drogą krzyżową w lasku koło Domaszkowic. Dlaczego o nich zapomniano? Takich pytań na wystawie można doszukać się więcej, np. rozbieżność daty powstania Cukrowni Otmuchów – 1824 czy 1881? Intrygującą zagadką jest, kto malował obrazy świętych umieszczane w przydrożnych kapliczkach. Obrazy były malowane farbami olejnymi na blaszanym podobraziu. Wystarczy rzut oka, żeby stwierdzić, że malowała je jedna ręka. Na wystawie można zobaczyć obrazy z tej serii, znajdujące się lub takie które znajdowały się w Lipowej, Niwnicy, Kałkowie, Burgrabiach i przy drodze koło Złotogłowic.
W swoich wędrówkach spotkałem kilka obiektów, porywających nastrojem. Kiedy do nich wchodziłem urzekały mnie kompozycje światła i cienia oraz atmosfera tajemniczości. Raj dla fotografów. Polecam szczególnie zwrócić uwagę na fotogramy z Cegielni w Prusinowicach, spichlerza w Morowie i młyna w Siestrzechowicach. W spichlerzu w Jasienicy Dolnej miałem nawet statystów - dwa bardzo ciekawskie koty. Jeden z nich, czarny, pozował mi na ciemnym tle nie poruszając się przez sześć sekund, mogłem ustawiając aparat na czas zrobić unikalny fotogram.
Powracając do zasadniczego tematu, chcę zwrócić uwagę, że celem wystawy nie jest pochylenie głowy i stwierdzenie, że coś przeminęło, ale postawienie pytania, „DLACZEGO?”, a pytanie takie będzie na pewno zadawać oglądająca ekspozycję młodzież. Analiza zaszłości historycznych, pozwoli zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość oraz unikać w przyszłości popełniania ewentualnych błędów.


Zwiedzającym życzę miłych wrażeń i głębokich przemyśleń oraz proszę o wpisywanie uwag do księgi pamiątkowej.

Zbigniew Walewski - autorFotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

"Duńczycy, Węgrzy i inni w twierdzy"

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA